Młodzi wędkarze na medal

Wędkarstwo jest sztuką, ale jest również sportem. Sportowe spławikowe zawody wędkarskie organizowane są na każdym szczeblu organizacji wędkarskich: kół, okręgów, ogólnopolskie, Mistrzostwa Świata i Europy. W ubiegłym tygodniu zakończyły się Spławikowe Mistrzostwa Świata juniorów w Irlandii. Zawody rozegrano na jeziorze Inniscara w miejscowości Cork. Mistrzostwa były rozgrywane w 3 kategoriach wiekowych do 25 lat, do 20 lat i do 15 lat.

W drużynie do 25 lat Polskę reprezentował Mateusz Turek z Kobyłki. Jednym z trenerów naszej młodzieży był również mieszkaniec Kobyłki, utytułowany zawodnik kadry narodowej seniorów Adam Niemiec, który pomagał reprezentacjom w opracowaniu właściwej taktyki na zawody.

Nasi chłopcy osiągnęli rewelacyjne wyniki! W klasyfikacji drużynowej do 25 lat zajęli 3 miejsce, natomiast indywidualny brązowy medal zdobył Marcin Kurzepa. W klasyfikacji do 18 i do 15 lat obie drużyny zdobyły srebrne medale. Indywidulanie mistrzem świata 20-latków został Jakub Derlaga.

Łowisko obfitowało w płocie i hybrydy płoci z leszczem. Najlepsze wyniki wagowe w sektorach sięgały 15 kg przy ok. 200 złowionych rybach. Wszystkie drużyny trenowały od wtorku do piątku. Treningi miały na celu dopasowanie właściwej zanęty i przynęt, metod łowienia, dopracowanie zestawów tak, aby w optymalny sposób łowić jak najwięcej wagowych ryb. Każdego dnia reprezentacje łowią w innej części łowiska, aby poznać ukształtowanie dna i ilość występujących ryb. Na zawodach rangi międzynarodowej każdy detal się liczy. Zawodnicy wypracowują najbardziej łowne zestawy, dobierając odpowiedni haczyk, właściwą średnicę żyłek, rozłożenie śrucin wyważających spławiki itp. duże znaczenie ma taktyka na zawodach. Od jakiej odległości łowienia rozpocząć zawody, jaki gatunek ryb łowić, aby w siatce przybywało ryb w stosunku do konkurentów.

Niebagatelne, a wręcz kluczowe znaczenie mają trenerzy i sztab szkoleniowy, który obserwuje rozwój sytuacji na łowisku. Informacje ustne od trenerów pomagają w podjęciu właściwych decyzji przez zawodnika. Bardzo ważne informacje dotyczą sposobu donęcania, mała czy duża kula zanęty, ilość użytych przynęt i ich rodzaj, częstotliwość donęcania łowiska, ustawienie gruntu łowienia (liczy się każdy centymetr) i wiele innych czynników wpływa na końcowy rezultat.

Dobra współpraca między zawodnikami oraz sztabem trenerskim zaowocowała gradem medali. Mamy zdolną młodzież i z tego należy się cieszyć. Niech te sukcesy polskich spławikowców zachęcą młodych mieszkańców powiatu wołomińskiego do aktywnego udziału w zawodach organizowanych w naszych kołach wędkarskich.

Wojciech Kamiński

Fot. Adam Niemiec